Головна » Статті » Цікаві факти

Відмінність людини від мавпи визначено на генетичному рівні

Американські генетики провели ряд експериментів з впровадженням в геном миші частини людської ДНК, що ймовірно відповідає за розмір і властивості нашого мозку. Результат перевершив всі очікування - мозок піддослідного гризуна збільшився на 12%. На думку вчених, вони знайшли ті самі генетичні відмінності людини від шимпанзе, наших найближчих родичів.

Про причини і особливості людини як біологічного виду дискусія ведеться вже дуже давно. Природа ключових відмінностей, які зробили нас еволюційно успішними, а саме великий мозок, прямоходіння, спеціальний електронний пристрій мови і схильність до розвитку мовлення та ін. Довгий час залишалася невідомою. Передумови до знаходження відповідей стали з'являтися у міру розвитку генетики та генної інженерії. Але навіть після повної розшифровки генома людини і шимпанзе причини унікальності Homo sapiens так і не були встановлені. Однак до 2008 року вчені виділили кілька сотень фрагментів ДНК (енхансер), один або кілька з яких і повинні нести в собі причини нашої з вами унікальності.

Пошуками «ключових» фрагментів геному людини займалася команда вчених з Університету Дьюка, США на чолі з Грегом Рейем (Greg Wray).

Насамперед вони зробили власну вибору енхансер - невеликих ділянок ДНК, що відповідають за зв'язування між собою більших фрагментів геному, шляхом синтезу матричної (інформаційної) рибонуклеїнової кислоти. З цього числа було визначено найбільш активний енхансер в області кори головного мозку, названий HARE5. На основі останнього були виготовлені дві пари мінігенов: c людської версією даного енхансера і з варіантом шимпанзе. Для кращої візуалізації результатів мінігени зв'язали з особливим геном-інформатором, забарвлюється в синій колір.

Результати не змусили себе довго чекати. У піддослідних ембріонів мишей, яким були щеплені мінігени на базі людського HARE5, мозок офарблювався в синій колір помітно швидше і в більшому обсязі.

Виявилося, що впровадження HARE5 людини призводить до збільшення ділення нервових клітин у мозку ембріона, що в теорії повинно означати не тільки збільшення фізичних розмірів мозку, але і поліпшення його розумових здібностей. На практиці ж на даний момент підтверджено тільки перший пункт - фізичний розмір мозку збільшився на значні 12%.

з ліва ембріон миші з щепленим енхансером HARE5 шимпанзе, праворуч - з HARE5 людини: різниця в розмірах мозку величезна.

 

 

З ліва ембріон миші з щепленим енхансером HARE5 шимпанзе, праворуч - з HARE5 людини: різниця в розмірах мозку величезна.

Категорія: Цікаві факти | Додав: lora (17.10.2016)
Переглядів: 100 | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 0
avatar