Головна » Статті » Цікаві факти

Пояснено появу рук з п'ятьма пальцями

Канадські біологи з Монреальського університету та Інституту клінічних досліджень з'ясували, чому у людини на руках знаходяться п'ять пальців. Виявилося, що розвиток кінцівки визначається специфічним розміщенням клітин з активними генами hoxa11 на тілі ембріона.
Еволюціоністи впевнені, що кінцівки хребетних тварин, включаючи людину, походять від риб'ячих плавників. У серпні 2016 року дослідники під керівництвом Нілу Шубіна з Чиказького університету показали, що за формування променів плавників і пальців відповідають одні і ті ж гени - hoxa11 і hoxa13. Однак залишалося незрозумілим, яким чином сформувалася долоня людини, оскільки предки людей, які жили в воді  мали кінцівками число променів в яких перевищувала п'ять.

Вчені з'ясували, що картина активності генів hoxa11 і hoxa13 різниться в кінцівках риб і сухопутних хребетних тварин. У перших вони функціонують в клітинах, що утворюють перекриваються один з одним області. У людини ці ж гени працюють в окремих ділянках зачатка кінцівки. Дослідники змогли відтворити в зародках мишей активність hoxa11, характерну для риб. В результаті у тварин розвинулося до семи пальців на одній кінцівки.

Генетики також виявили послідовність ДНК, яка відповідає за перехід між різними типами активності генів. Це дозволяє припустити, що зміна в числі пальців сталося не за рахунок утворення нових генів, а через зміну функціонування існуючих. Відкриття підтверджує думку, що пороки розвитку ембріона відбуваються через мутацій не тільки в генах, а й в регуляторних послідовностей.

Категорія: Цікаві факти | Додав: lora (17.10.2016)
Переглядів: 78 | Рейтинг: 5.0/5
Всього коментарів: 0
avatar