Головна » Статті » Цікаві факти

Генетично модифікований тютюн дасть людям ліки від малярії

Тютюн можна назвати рослиною, що призвела до загибелі найбільшого числа людей. Однак в результаті роботи генних інженерів тютюн в найближчому майбутньому може стати джерелом ліків від однієї з найбільш смертоносних хвороб - малярії.
Вчені створили рослини тютюну, які виробляють хімічний попередник артемізіна - найефективніших на сьогоднішній день ліків против малярії. Природним джерелом артемізініна слугує полин однорічний (Artemisia annua). Але вміст артемізініна в рослині недостатньо великий, тому вчені вже давно почали шукати способи більш ефективного синтезу препарату. Вони виділили гени, відповідальні за вироблення артемізініна, і пересадили їх у дріжджі. Але і після цього процес залишався занадто дорогим, тому група дослідників з Інституту молекулярної фізіології рослин Товариства Макса Планка пересадила ці гени в хлоропласти тютюну (Nicotiana tabacum). Тютюн росте дуже швидко, а із збільшенням його зеленої маси буде наростати і вироблення артемізіновой кислоти, з якої можна буде отримувати артемізинін. Підібравши найбільш ефективну комбінацію рівнів експресії генів, вчені домоглися збільшення виходу продукту до 120 міліграмів на кілограм сирого ваги листя.

Автори роботи повідомляють, що врожаю з 200 квадратних кілометрів плантацій генномодифікованого тютюну вистачить для задоволення світової потреби  артемізініна. Вони вважають також, що маніпуляції з геномом тютюну можуть зробити цю рослину джерелом і інших важкодоступних ліків.

Категорія: Цікаві факти | Додав: lora (03.10.2016)
Переглядів: 75 | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 0
avatar